Svjetski dan beskućnika 2017

Cilj obilježavanja ovog dana je skrenuti pažnju javnosti na potrebe beskućnika, te pružiti građanima šansu da se i sami uključe u humanitarno djelovanje u svojoj zajednici. Beskućništvo nije izbor, već se do njega može doći iz različitih razloga na koje ljudi ponekad ne mogu utjecati. Kao i proteklih godina organizacije iz čitavog svijeta, na različite načine, tog dana provode aktivnosti s ciljem senzibiliziranja javnosti za problem beskućništva. Ove godine predstavnici organizacija, članica Hrvatska mreža za beskućnike iz cijele Hrvatske te beskućnici, socijalni radnici, volonteri i suradnici koji doprinose skrbi o beskućnicima, organizirali su javno-promotivnu akciju na riječkom Korzu. Udruga Oaza bila je domaćin 11. Nacionalnog susreta kojem je osnovni cilj bio upoznavanja šire javnosti o problemu beskućništva kao najekstremnijem obliku siromaštva i socijalne isključenosti. Konferencija je bila posvećena prevenciji beskućništva, socijalnom uključivanju beskućnika te programima i mjerama za ublažavanje siromaštva. Također istaknuti su i primjeri prvog reprezentativnog istraživanja beskućništva na području RH, smjernice za provođenje ETHOS tipologije beskućništva te primjeri dobre prakse u radu s beskućnicima namijenjene jedinicama lokalne i područne samouprave koji još uvijek ne provode programe skrbi o beskućnicima.

Beskućništvo je rastući socijalni problem u Republici Hrvatskoj. Niz različitih životnih okolnosti i problema dovode do beskućništva. Na svima nama je važna uloga u prevenciji beskućništva, ali i u što bržem i kvalitetnijem socijalnom uključivanju beskućnika u normalan život.